Search here:

Blog

Přes knihy ke hvězdám? Poznejte bestseller, který změní vaše podnikání

Také si každoročně dáváte předsevzetí, že budete více číst, ale nedaří se vám naplnit? To je ovšem velká škoda! Máme pro vás totiž tip na knihu, která může docela výrazně pozměnit optiku, kterou nahlížíte na svět. Lépe řečeno vám ukáže, jak moc se mýlíte, když se domníváte, že máte svůj život a všechna svá rozhodnutí pod kontrolou.

Jste to, co duší jíte

Ne náhodou se knihám, respektive jejich čtení, lidově říká duševní strava. Čtení dokáže zlepšit mozkovou aktivitu a stimulovat nás podněty, které nám kniha nabízí. Umožňuje nám, si dané situace, věci, či postavy představit, a náš mozek dokáže do daných stimulů zapojit např. i svaly.

Navíc čtením knih můžeme do jisté míry, díky mentální stimulaci, předejít i Alzheimerově nemoci a demenci, snižujeme tím stres, rozšiřujeme si slovní zásobu, zlepšujeme psaní a soustředění, dokonce i analytické myšlení, ale především tím nabýváme určité znalosti.

Pokud zrovna nečtete růžovou knihovnu, ale saháte po kvalitní literatuře, poskytující velké množství stimulů a hodnotných informací, děláte tím sami sobě velkou laskavost. Jednou z knih, na kterou zaručeně jen tak nezapomenete, je světoznámý bestseller od autora jménem Dan Ariely, nesoucí název Predictably Irrational (v českém překladu Jak drahé je zdarma? Proč chytří lidé přijímají špatná rozhodnutí. Iracionální faktory v ekonomice i v životě).

Anotace

Taky si namlouváte, že máte svá životní rozhodnutí pod kontrolou? Myslíte si třeba, že nikdy nenaletíte na kouzelné slovíčko „zdarma“? Nebo že lék, který je drahý, je také automaticky účinnější? Tato kniha vám ukáže, že tomu tak není. Při rozhodování nás ovlivňuje spousta skrytých, iracionálních faktorů – od rozbouřených emocí přes společenské zvyklosti a předsudky až po rafinované marketingové triky. Autor této vysoce ceněné knihy vám na konkrétních, překvapivých příkladech, které jsou podloženy jeho výzkumy, předvede, jak se rozhodovat lépe.

Zdroj: Jak drahé je zdarma? Dan Ariely; Práh, 2009

Silný příběh

I když kniha není psaná formou příběhu, na jejím začátku přeci jen jeden najdeme. Seznámíme se díky němu se samotným autorem knihy – Danem Ariely. Ve svých 18 letech byl totiž v Izraeli svědkem výbuchu velké hořčíkové světlice a utrpěl tím popáleniny třetího stupně na 70 % těla. Kvůli této nehodě musel strávit v nemocnici dlouhé 3 roky a jak sám říká, stal se díky tomu outsiderem, který vše jen pozoruje zvenčí.

Tento čas mu dal velký prostor přemýšlet nad otázkami lidské motivace, a ihned po návratu z nemocnice do běžného života, nastoupil na univerzitu v Tel Avivu, kde absolvoval kurz fyziologie mozku, což jak sám přiznává, ovlivnilo celý zbytek jeho akademické kariéry. V knize Jak drahé je zdarma pak přináší v každé kapitole několik experimentů, které uskutečnil a na nichž demonstruje, co všechno ovlivňuje naše rozhodování.
Za přečtení stojí určitě také rozhovor s Danem Ariely, který na téma důvěryhodnost značek, poskytl pro Médiář. Rozpovídal se v něm o důvěře, pomstě, nebo potřebě myslet dlouhodobě.

Rozhodovat se lépe

Kniha je postavena na sérii experimentů, které nás vedou k zamyšlení nad každodenním životem a pokud si z nich opravdu i vezmeme nějaká ponaučení, mohou změnit k lepšímu všechny roviny našeho života a naučit nás činit lepší rozhodnutí nejen v soukromém životě, ale i v roli spotřebitele a také podnikatele.

Zdroj: danariely.com

Víte například..

  • Proč jsou často v nabídce produkty ve třech variantách a podle čeho se rozhodujeme, který koupit? Zdánlivě výhodná nabídka pro nás, bývá totiž nejčastěji výhodná pouze pro obchodníka
  • Co jsou a jak fungují cenové kotvy?
  • Jak využít pro své podnikání kouzelné slovíčko “zdarma”?
  • Nejlepší způsob, jak přimět lidi, aby po něčem toužili je, udělat to těžko dostupným?
  • Že čím víc máme, tím víc chceme?
  • Peníze jsou ten nejdražší způsob, jak motivovat lidi?
  • Vlastnictví je pro nás jedna z nejdůležitějších věcí v životě?
  • Odsouváme dlouhodobé cíle pro krátkodobá potěšení?
  • Pokud u něčeho předem víme, že to bude dobré, pak nám to taky dobré připadá?
  • Jaké jsou trendy mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem a na co si dávat pozor?

Racionálně rozhodnuto

Témat věnujících se našemu rádoby racionálnímu rozhodování je v knize celá řada a stojí za to věnovat jim pozornost. Někdy stačí skutečně jen velmi málo a můžeme svůj život obohatit na každodenní bázi.

Pokud vás, tak jako spoustu lidí po celém světě, kniha zaujme, zkuste na ni navázat třeba i dalšími dvěma díly profesora Arielyho, Jak drahá je intuice nebo Jak drahá je nepoctivost.
Přejeme příjemné čtení a každý den lepší rozhodování!